דף הבית | הספריה הדיגיטלית הישראלית | עונת התרבות תש"פ | לוח אירועים | קטלוג וספריה | הודעות חשובות! | צור קשר | פייסבוק |
דף הבית > מפעלי הנצחה > אב"י - לזכר אבי אפנר ז"ל
מפעלי הנצחה
"כיוון ודרך"
אודות מרכז ההנצחה
הנצחת בני קרית-טבעון
פרוייקט "זיכרון מקומי"
אנדרטת הזיכרון בגן הבנים
אלה אזכרה
טקסים ואזכרות אישיות
תלמידי בתי-ספר בקרית-טבעון זוכרים ומנציחים
תוכניות חינוכיות בנושאי הנצחה ומורשת
עמדת ההנצחה הממוחשבת "גלעד לזכרם"
אב"י - לזכר אבי אפנר ז"ל
אב"י - לזכר אבי אפנר ז"ל

 


 סמל ראשון אברהם אבי (גד) אפנר

נפל כ"ח בשבט תשנ"ז (4.2.1997)

בן 21 בנפלותולדות חייו


בן רעיה ויוסי. נולד ביום כ"א באלול תשל"ה (28.8.1975) בקיבוץ עלומים שבנגב המערבי, להורים חברי הגרעין המייסד של הקיבוץ. אבי נקרא על שם סבו, אברהם (אויגן) מיכאליס, איש אשכולות שעלה מגרמניה, ייסד וניהל את כפר הנוער הדתי שליד כפר חסידים, ועל שם גדי יהודאי, חברו הטוב של אביו , שנפל במלחמת יום הכיפורים. אבי היה השלישי מבין ארבעה בנים, אח לאיקי ולגלעד, הבוגרים ממנו, ולדוד, שנולד שבע שנים אחריו.


הוא למד בבית- הספר היסודי "דעת" בקיבוץ סעד והתפתח לנער שנון ורחב אופקים, המעורה בחברת הילדים ואוהב ספורט, בעיקר ריצות ארוכות ושחייה. בכל עניין תמיד עמד על דעתו והרבה לתהות ולשאול. בשנת 1990 עברה המשפחה לקרית טבעון, ואבי למד בכיתה י' בכפר הנוער הדתי שליד כפר חסידים. רצונו העז לחזור לחברת בני משק, הביאו ללמוד בבית-הספר האזורי בקיבוץ שדה אליהו, בו גר בבית דודיו, הניה ויגאל, שקיבלוהו באהבה, ושם חי שנתיים מאושרות. אבי, שהתלבט רבות בשאלות אמונה, בחר לדחות את גיוסו ולמד תקופה קצרה בישיבת הקיבוץ הדתי במעלה גלבוע. משלא מצא שם את מקומו עבר למכינה הקדם-צבאית ביתיר שבהר חברון.

 

בסוף מרץ 1993 התגייס אבי לשורות צה"ל. היה ברור לו כי ילך ליחידה קרבית, וכך הגיע לפלוגת ההנדסה בחטיבת הנח"ל. אבי, שמימיו לא אהב מסגרות נוקשות, התעמת גם בצבא עם שאלות ודרש הסברים, ואף כי הדבר עלה לו גם בעונשים, לא התכופף ועמד על שלו. יחד עם זאת, עמד בהצלחה בכל המשימות והתקבל לקורס קצינים, עליו נאלץ לוותר עקב בעיה רפואית. למרות השירות הקשה והמסוכן, אבי התעקש לחזור ליחידתו המוצבת בלבנון, אל חברי הצוות שלו ואל החברות הקרובה שנוצרה במהלך השירות. תעודת הערכה והוקרה שקיבל ממפקד החטיבה, מגלה משהו על תקופת שירותו - השתתפותו בסיכול אירוע של פעילות חבלנית בגזרת הלבנון, על "השמדת מחבלים תוך גילוי נחישות, אומץ לב וחתירה למגע תוך דבקות במשימה, במאבק לביטחון יישובי הצפון."

 

השירות הצבאי העמיק את שאיפתו להגשמת חלומותיו, לטייל בעולם, ללמוד פילוסופיה וספרות ולעסוק בכתיבה. אבי המשיך לקרוא ספרות ושירה, ותמיד עלה ללבנון ובתרמילו ספרים חדשים. בעלייה האחרונה ללבנון, ממנה לא שב, לקח עמו ספרים חדשים ובהם הספר "כל החיים לפניו" מאת רומן גארי. למעשה, היתה זו תקופת השירות האחרונה בלבנון, שאחריה אמור היה לצאת לחופשת שחרור.

 

בערב של יום כ"ח בשבט תשנ"ז (4.2.1997) אירע אסון המסוקים, כששני מסוקי יסעור התנגשו מעל מושב שאר ישוב. שבעים ושלושה הלוחמים, שעשו את דרכם לפעילות מבצעית בלבנון נהרגו, וביניהם סמ"ר אבי אפנר. הוא הובא למנוחות בבית העלמין בקרית טבעון. בן עשרים ואחת היה בנופלו. הותיר אחריו הורים ושלושה אחים.

 

(מתוך אתר "יזכור", חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי שנערך על ידי משרד הבטחון).

 

 

 

 

 

 

לאחר מותו, הנציחו הוריו של אבי את זכרו בכמה מפעלי הנצחה:

 

 

אב"י - אפשר ביחד : קבוצת לימוד משותף

 

קבוצה ללימוד משותף של מקורות ביהדות. זוהי קבוצה מעורבת, המיועדת לנשים וגברים, חילוניים ודתיים, במטרה לבחון ולהרחיב את הזהות האישית מתוך המפגש עם שונים ודומים. הלימוד יוצא מתוך מקורות יהודיים מגוונים אל בירור של סוגיות משמעותיות בחיינו. המפגש מתקיים במרכז ההנצחה ופתוח למצטרפים חדשים.

 

 


אב"י בשביל ישראל :

 

"נפגשים בשביל ישראל"  הוא מסע חוויתי המשלב הנצחה לנופלים במערכות ישראל עם פעילות חברתית-עיונית לשמירה על קיומנו כעם, והיכרות בין הקבוצות השונות תוך כדי טיול.  המסע מתקיים לזכר סמ"ר אבי אפנר ו-72 חבריו שנפלו באסון המסוקים, ולזכר כל הנופלים במערכות ישראל.  מטרת המסע היא ליצור מפגשים בין יחידים וקבוצות שונות בחברה הישראלית, תוך יצירת דו-שיח שיגע בלבן של הבעיות המעסיקות את החברה הישראלית, יחסי דתיים-חילוניים ועוד . במהלך המסע, צועדים לאורך שביל ישראל, מכירים אנשים חדשים וכן פוגשים אורח מדי יום, המציג היבט חברתי מסויים הקשור לנושא היומי והשבועי.

 


אתר אינטרנט שהוקם לזכרו של אבי אפנר ז"ל:

 

 www.avi-beshvil-israel.org.il


גירסה להדפסהגירסה להדפסה
 
 
ראשי  |  אודות  |  מפעלי ההנצחה  |  ספריה  |  גלריה  |  הרצאות, חוגים וטיולים  |  הארכיון ההיסטורי של קרית טבעון  |  פייסבוק  |  English
Created by Consist