לוח האירועים

האירועים הקרובים

טקס יום הזיכרון ברחבת האנדרטה

טקס יום הזיכרון לחללי קרית טבעון
יתקיים ביום שלישי, 13.4, בשעה 20:00
ברחבת האנדרטה.
ערב שירה בציבור יתקיים בשעה 21:30 בצוותא.
הציבור מוזמן!
האירועים יתקיימו בהתאם להנחיות.
הטקס ישודר בעמודי הפייסבוק
 של המועצה ומרכז ההנצחה.

מטען חורג

משתתפים:
יהושע שוקה גלוטמן/ זהר טל ענבר /אבירו לילו / דוד סוסנובסקי

אלי קופלביץ /משי קופלביץ /יוני שור/מרב שין בן-אלון

אוצרת: מיכל שכנאי יעקבי

בתערוכה "מטען חורג" משתתפים אמנים שההתמודדות עם הטראומה הצבאית היא חלק מחווייתם האישית, בשר מבשרם – אם כלוחמים ששבו משדה הקרב, אם כאימהות ששלחו את בניהן למלחמה ואם כצאצאיהם של לוחמים שלקו בפוסט טראומה. 

מלחמה היא טראומה המוטבעת בגוף ונחשפת יותר ויותר בחלוף הזמן. מי שלא השתתף בגופו במלחמה, אינו יכול לתאר את תהומות האימה והזוועה הטמונים בה. היא מוגדרת כמצב דחק קיצוני, שבו נדרש החייל לגיוס מרבי של משאביו הנפשיים והגופניים. חיילים החוזרים מן הקרב נאלצים להמשיך לחיות את חייהם לצד המראות והזיכרונות הקשים שחוו. הם חיים כאן בינינו בתחושה חריפה של ניתוק ואחרּות, מתקשים לגשר על הפערים שבין עולמם הפנימי למציאות החיצונית. נפשם עסוקה במוות, באלימות ובהישרדות, באבל, בטראומה, בכאב פיזי ונפשי וגם, למרבה הצער – בגרימת אותן צלקות לאחר.

התערוכה מציגה רסיסים של דימויים, של זיכרונות, של חוויות והרהורים, כפי שעלו מתוך עולמם של האמנים. רסיסים, שהחיבור ביניהם מייצר תמונה המתפרקת ומתחברת שוב ושוב, תמונה היוצאת מהמקום האישי אל הקולקטיבי, הישראלי – תמונה של חברה בטראומה.

 

בעבותות של חושך

האמן דודו מליניאק בסדרת הציורים של חיילים צעירים ואנונימיים במדים, הצועדים בחושך. אנו צופים בהם מקרוב דרך הבזקי אור אדמדם או ירקרק של מכשיר לראיית לילה במרחב הלילי הסוגר עליהם, המאיים.

הנה חבורה צועדת בהיסוס, בקרבה חייל פצוע ומדמם; והנה הפצוע שכבר אינו מסוגל לעמוד על רגליו, נישא על ידי חברו. חלקי גוף חשופים, פגועים, מטופלים, מתגלים מדי פעם בתוך האפלה, מקרבים אותנו אל שכבת העור הרכה, חסרת ההגנה. ובתוך האווירה הכבדה של מסע ללא יעד, מפציעה גם נחמה: הם היו חבורה, ערבים זה לזה בכל, שותפים אילמים לתמונות שנחרטו עמוק בנפשותיהם. 
אוצרת: שחר מרנין-דיסטלפלד

קוראים ביחד - פילוסופיה

נלמד לעומק ונקרא יחד קטעים נבחרים מתוך "אתיקה" של ברוך שפינוזה (בתרגום ירמיהו יובל, הוצאת הקיבוץ המאוחד). 
רנה ורבין היא סופרת, מתרגמת ועורכת, מרצה לכתיבה יצירתית וקריאה מודרכת ומורה לספרות. ספרה האחרון, "איך כדאי לחיות: סיפור מסע הרפתקני במרחבי התודעה" יצא לאור בפברואר 2020. 

קוראים ביחד - ספרות

סימור, פראני, זואי וכל היתר; הקדמה
סיפורי משפחת גלאס ביצירתו של ג'יי-די סלינג'ר.
אמיתי אגרסט הוא בוגר תואר ראשון בחוגים לספרות והיסטוריה באוניברסיטת תל אביב-יפו, ספרן ומורה באולפן, מנהל קהילות אינטרנטיות למוזיקה וסרטי אימה, גר ברמת גן ובאינטרנט.

 

 

דילוג לתוכן