הגלריות

שוחרי אמנות יקרים,

שעות פתיחת הגלריות:

יום א' 10:00-19:00 | יום ב' 10:00-16:00
יום ג' 10:00-19:00  | יום ה' 10:00-19:00
יום ו' 09:00-12:00  | שבת 11:00-13:00
 
ימי ד' הגלריות סגורות!
              

הגלריה לאמנות ישראלית

הגלריה לאמנות ישראלית במרכז ההנצחה היא חלל תצוגה מוזיאלי, שבו מוצגות תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות של אמנים מהשורה הראשונה בשדה האמנות בישראל. בגלריה, מתקיימים אירועי פתיחה, מפגשי שיח גלריה וערבי עיון שעוסקים בסוגיות אמנותיות, חברתיות, תרבותיות ופוליטיות. הדרכות, ליחידים ולקבוצות, ניתנות בתשלום ובתיאום מראש.

אוצרת ראשית: מיכל שכנאי יעקבי.

לנה לאתר

פתיחה: שישי 29.7.22 | 11:00
שיח גלריה: שישי 9.9.22 | 10:30
נעילת התערוכה: שישי 1.10.22


לנה ועודד זידל הינם זוג אמנים ירושלמיים החולקים יחדיו חיים וסטודיו - תופעה נדירה למדי בשדה האמנות הישראלית, למרות שמוכרות בו כבר יותר ויותר שושלות אמנים. בביקוריי בסטודיו המשותף - הוא פורש את ציוריה, היא מפנה מקום לציוריו, הם מגיבים זה לזו במערכת של השראה הדדית. לבני הזוג בת יחידה – נטע, המתארחת בתערוכה, הן כאמנית בפני עצמה והן כמודל לציוריי הוריה.
בתערוכה משפחתית זו מוצגות סדרות מעבודותיהם, המשרטטות את דיוקן המשפחה, ילדותם, זיכרונותיהם - בתוך ומחוץ למרחב הסטודיו.
בחן ובצבע, נעה התערוכה בין משפחת המוצא למשפחת האמן, בין העבר להווה, בין הזיכרונות המודפסים והמצוירים לבין תמונות הווה - שיהפכו מיד לזיכרונות דיגיטליים. היא נעה ומחברת אמת ובדיה, את מרחבי העיר למרחב הסטודיו המשפחתי, את האמן כאינדיבידואל לבין השלם המשפחתי.

עודד לאתר

.
*תמונה מימין: לנה זידל, הומאז' לאנטוני גאודי , פסטל יבש על ניר, 2018

*תמונה שמאלית: עודד זידל, בר מצווה, אקריליק על בד, 2021

אדם יקותיאלי

פתיחה: שישי 29.7.22 | 11:00
שיח גלריה: שישי 9.9.22 | 10:30
נעילת התערוכה: שישי 1.10.22


דיויד אייזקס רושם ברישומי דיו מהירים ואינטימיים, אמנים ישראלים מקומיים במרחבי הסטודיו שלהם . האמנים ברישומיו, מרוכזים בפעולה או בהתבוננות - על בד הציור, במסך המחשב, רכונים על שולחן העבודה או בוהים בחלל אל תוך עצמם. מסביבם חפצים, עבודות, מכחולים, ספרים, עולם בתוך עולם. לצורך התערוכה פנה דייויד איזקס לאמנים שצייר, וביקש שיכתבו כמה מילים על חוויית הסטודיו שלהם. מרחב זה, שנחשף בציוריו ובמילותיהם, הוא כור היצירה. מה שהחל כצורך וכתרגיל של אייזקס בתקופת הקורונה, הפך לסדרה של עשרות רישומי דיוקן של יוצרים מקהילת האמנות הרחבה והמגוונת בארץ, כמו גם למסמך מרתק אודות המרחב הפיזי והרגשי של חללי הסטודיו האישיים.

תמונה: דיויד אייזקס, דיו ועט פיילוט על ניר, בסטודיו של אדם יקותיאלי

גלריית הקומה העליונה

גלריית הקומה העליונה במרכז ההנצחה מקדמת אמנים מקומיים ומציגה בעיקר תערוכות פרי יצירתם של תושבי טבעון, חיפה והעמק. בגלריה מוצגות תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות, במגוון נושאים, סוגות וטכניקות יצירה. הדרכות, ליחידים ולקבוצות, ניתנות בתשלום ובתיאום מראש. אוצרת ראשית: ד"ר שחר מרנין דיסטלפלד.

הילאל

פתיחה: 16.7.22 | 11:00
נעילה: 13.9.22
אוצרת: ד"ר שחר מרנין דיסטלפלד

הֵקָטֶה היא אלה במיתולוגיה היוונית, ידועה כתלת פרצופית ההולכת ומזדקנת ככל שהיום מתקדם ונולדת מחדש במהלך הלילה (לכן היא גם אלת הלילה והכישוף!) כמו כן, היא האחראית להצטלבויות דרכים ולהחלטות הנלקחות בהם. המקבילה לה במיתולוגיה הרומית היא האלה טריוויה. הילאל אש, מטפלת באמנות, המתגוררת ויוצרת בקרית טבעון, יצרה מעין מקדש לאלה הֵקָטֶה. היכל שבו היא, כאישה וכאמנית, שוהה ונחה, מרשה לעצמה לחלום, "מתבוננת באינסוף", כהגדרתה. הבגדים שהשילה, אשר ליוו אותה במהלך השנים, עוטפים אותה כקליפה מגנה, מאפשרים לה, בעירומה המטאפורי, את רגע ההרהור הפנימי. הֵקָטֶה איננה סבתו של ג'יזס, אך בדמיונה של הילאל, תלאות חייו הסבוכות קשורות אליה בקשר עמוק, כאילו היה נכדהּ.

הילאל 2

"היוצרת, אני, ישבתי אל מול האישה שבצומת. פרסתי את הצרור – בתוכו שאריות חיי הרגש שלי. בררתי איתה, מה ראוי לאכילה וממה להיפרד. פיתולי מערכת העיכול הנפשית, רקדו ריקוד מהפנט, כל פעם מחדש ותובנות עלו מתוכה, מתוך פניה החכמות של האישה, של הקטה. יצרתי היכל מסיפור החיים של הרגע". (הילאל אש)

כמו בחצר מקודשת, פזורים להם אובייקטים "פולחניים" מסביב למקדש. אנחנו הצופים והמבקרים, מוזמנים להיכנס ולקחת חלק בחוויית ההימצאות בנקודת ההחלטה, בצומת של הרגע הזה, בחיינו. שירו של מחמוד דרוויש, הרקום על כותל המקדש קורא לנו לעבור דרך רגע כואב של החלטה, אשר תוצאותיו הטראומתיות מתוארות גם מתוך אפשרות פנטסטית להשיב את הגלגל לאחור ובכך לשנות לטובה את הגורל.

אילאל

הגלריה במגדל המים

מגדל המים ההיסטורי של טבעון משמש גם הוא חלל מוזיאלי לתערוכות, מופעי פרפורמנס ואירועים. תכנית הרזידנסי במגדל מאפשרת לאמנים, מטבעון ומחוצה לה, יצירת עבודות המותאמות לחלל הייחודי.

שולי לאתר

מופע מוזיקלי תלוי חלל, אוקטובר 2021
אוצרות והפקה:
מיכל שכנאי ושירלי מרום.


על הפרויקט: נגנים וזמרים מהאזור חברו לעבודה משותפת בניצוחו של ירדן ארז על חומרים מוסיקליים מתקופות שונות בצד אלתור בחלל האקוסטי המיוחד של המגדל. המופע התקיים ארבע פעמים במהלך חודש אוקטובר 2021. ירדן ארז: מוזיקאי רב סגנוני, נגן עוד ומלחין. חוקר במוזיקה תדיר את הקשר בין קצוות סגנוניים וגיאוגרפיים. מלמד מקאם לצד מוזיקה מערבית. אוצרות והפקה: מיכל שכנאי ושירלי מרום.

סימה 2

אוצרת: ענת גטניו , מאי -יולי 2022


עולם קסום ומסתורי נפרש במיצב שיצרה סימה לוין במגדל המים ההיסטורי של קרית טבעון. זהו מיצב מותאם חלל המתייחס לאלמנטים האדריכליים המרכיבים את המבנה, כשהוא מתחיל בקומת הקרקע ושיאו בקומת התצפית שבקצה המגדל. המגדל אשר שימש בעבר גם כמאגר המים של היישוב, הוביל את לוין להתייחס גם למוטיב המים ולעקבות שהותירו על קירות המבנה.

דימוי של מגדל בעל מדרגות פנימיות המובילות אל חלל נסתר, פותח את הדמיון אל עולם של אגדות, קסמים ושדים, ולקח את האמנית אל ילדותה ואל עולם הסיפור העממי הסלאבי על הדמויות הדימיוניות המופיעות בו. מוטיבים אלה צצים ומופיעים בחלקים שונים של המיצב ויוצרים יחד שדה תוכן משותף. סימה לוין יוצרת במיצב זה בטכניקות שונות ומפתיעות ובחומרים מגוונים ולא שגרתיים, בשילוב עם משחקי תאורה המוסיפים לנופך המסתורי של החלל.

דילוג לתוכן